drzewolazy.pl
Październik 21, 2014, 22:23:21 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Nowe zeszyty terrarystyczne: Maciej Lendor von Wattermark: Nogami w błocie,czyli wprowadzenie do świata paludariów

Strona główna   Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Wiatraczki komputerowe  (Przeczytany 2200 razy)
Denton

Miasto:
Wołomin k. Warszawy

4126310
« : Wrzesień 07, 2009, 13:29:33 »

Witam,

mam pytanie do osób które stosują ten typ wentylacji u siebie w terrariach. Otóż mam zamiar przerobić akwarium na terrarium, a właściwie zamontować w górnej szybie wiatraczki komputerowe (jeden wdmuchujący a drugi wydmuchujący powietrze). Terrarium, nie dla drzewołazów, a dla traszek tak dla odmiany bądź dla innych żabek niż dendro. I teraz mam pytanie, jak taki wymuszony obieg powietrza wpływa na wilgotność w terra? Czy taka cyrkulacja nie powoduje nadmiernego wysuszenia? I jeszcze jedno, czytałem że taki wiatraki są w stanie obniżyć temp. w terrarium o jakieś 2-3 stopnie w stosunku do temp. panującej na zewnątrz terra. Jakie są wasze doświadczenia w tej materii?

Pozdrawiam,
Denton

Dendrobates leucomelas 1.1.0
Epipedobates tricolor 0.0.4
gosia_100b

Miasto:
Warszawa

26587
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 07, 2009, 14:03:09 »

Nie używałam wiatraczków bezpośredniow  terrarium, ale zauważyłam że wentylator pracujacy w pokoju, skierowany lekko w stronę terrarium wysuszał je na wiór w krótkim czasie, mimo że powietrze wpadalo tylko przez paski wentylacji, a wiatrak stał w dośc daleko od terrarium. Ze spadkiem wilgotności zapewne musisz się liczyć.
Borys

Zobacz profil Email

Miasto:
Wrocław

« Odpowiedz #2 : Wrzesień 10, 2009, 08:28:44 »

1. Jak taki wymuszony obieg powietrza wpływa na wilgotność w terra?
2. Czy taka cyrkulacja nie powoduje nadmiernego wysuszenia?
3. Wiatraki są w stanie obniżyć temp. w terrarium o jakieś 2-3 stopnie.

Denton

Właściwie to sam odpowiedziałeś sobie na wszystkie pytania.
Stosowałem ten system w swoich akwariach i sprawdzał się doskonale właśnie dlatego że:
- wysuszał powietrze cyrkulujące pod pokrywą (krople wody z pary nie zbierały się na znajdujących się wewnątrz oprawkach, świetlówkach, odbłyśnikach itp.),
- obniżał tmp. powietrza pod pokrywą, co pozwalało na utrzymanie pożądanej tmp. wody w upalne dni.
Z tym, że miałem to ustrojstwo włączone przez większość dnia, nie wiem co by było gdybyś włączał je na parę minut kilka razy w ciągu dnia.

Bez eksperymentu chyba się nie obejdzie.
Jak już wszystko zbadasz, to podzielisz się chyba danymi?

Denton

Miasto:
Wołomin k. Warszawy

4126310
« Odpowiedz #3 : Wrzesień 10, 2009, 08:57:28 »

Tak sobie pomyślałem, że trochę poeksperymentuję z tymi wiatrakami. Może nagram nawet filmik jak cyrkuluje powietrze w takim terrarium Mrugnięcie Jak będę miał wyniki swoich "badań" opiszę to na forum dla potomności Mrugnięcie

Dendrobates leucomelas 1.1.0
Epipedobates tricolor 0.0.4
Borys

Zobacz profil Email

Miasto:
Wrocław

« Odpowiedz #4 : Wrzesień 10, 2009, 09:21:21 »

Może nagram nawet filmik jak cyrkuluje powietrze w takim terrarium Mrugnięcie

Rewelacyjny pomysł. Zrób to, a nie będzie Ci to zapomniane Spoko

Bartosz
Administrator

Zobacz profil WWW Email

Miasto:
Poznań

2250642
« Odpowiedz #5 : Październik 12, 2009, 22:52:41 »

witam, ja we wszystkich swoich terrariach stosuje wiatraczki Male bo 40 mm, polozone na siatce wentylacyjnej do gory w jedym z rogow terrarium. Sprawdzaja sie swietnie, dzieki nim nie mam zaparowanych szyb. Podlaczone sa zasilacz uniwersalny i regulator obrotow od komputera Wszystkie wiatraki ma ja wejsca 3 pinowe. Oto kilka fotek:

http://picasaweb.google.com/bartosz.strzala/WentylacjaWTerrariach#

Pozdrawiam Bartosz
wabi kusa
Sztuk aranżacji terrariów terrascaping
sfinks

Zobacz profil Email

Miasto:
Warszawa

3518269
« Odpowiedz #6 : Styczeń 11, 2011, 00:38:59 »

podepnę się pod temat, żeby nie zakładać nowego tematu o wentylacji. Wiem że żabki nie lubią przeciągów i niska wilgotność powodowana pracą wiatraczków też im nie sprzyja, ale przecież jakiś ruch powietrza musi być, coby wszystko nie pogniło i nie spleśniało.
W moim przypadku wiwarium będzie wbudowane w szafkę wnękową, więc wentylacja będzie mocno ograniczona. Dołączam 2 zdjęcia które powinny zobrazować możliwości ruchu powietrza nad i za zbiornikiem. mam nadzieje że są względnie czytelne.

Jak sądzicie, taka wentylacja wystarczy, czy zamontować wiatraczek?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2011, 19:21:46 wysłane przez sfinks » Zapisane
hodujdendrobates

Zobacz profil Email

Miasto:
KRAKÓW

« Odpowiedz #7 : Styczeń 11, 2011, 15:24:23 »

pomyśl raczej jak wyciągnąć wilgoć znad terrarium, szafka napewno kiepsko to będzie znosić Duży uśmiech
dołem w terrariumnie będzie wentylacji??
ja bym zrobił dołem wentylację i jeden wiatrak, ew. dwa żeby dobrze wyglądało zamontowałbym do wyciągania wilgoci znad terrarium co przy okazji odświerzy powietrze wewnątrz,
na pewno musisz zabezpieczyć mebel bo szybko bedziesz szukał nowego miejsca dla terrarium
sfinks

Zobacz profil Email

Miasto:
Warszawa

3518269
« Odpowiedz #8 : Styczeń 11, 2011, 16:16:07 »

zaraz nad terrarium będą 2 żarówki, więc wydaje mi się że skutecznie wysuszą wilgotne powietrze ze zbiornika (a przynajmniej mam taką nadzieję), ponadto tą półkę powyżej zbiornika pomaluje lakierem na wszelki wypadek. w wiwarium jest podwójna wentylacja: z przodu pod drzwiczkami i z góry siatka na całej powierzchni "sufitu". zamontowałbym wiatraczek tylko że nie wiem czy jest sens, bo co prawda spowoduje ruch powietrza wokoło terrarium i za nim, ale powietrze nie będzie miało żadnej drogi ucieczki poza szafkę.
i przy okazji jeszcze jedno: czy zwykłe "porcelanowe" oprawki żarówek nie niszczą się od wilgoci?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2011, 19:23:23 wysłane przez sfinks » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.8 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Akwarystyka | Producent terrariów | Remonty poznań